Bedensel Engelli Sporcu Çağla, Başarıya Doymuyor
Reklam
Reklam

Bedensel Engelli Sporcu Çağla, Başarıya Doymuyor

Ordu'da yaşayan bedensel engelli sporcu 23 yaşındaki Çağla Baş, azmiyle herkesin takdirini topluyor.

03 Aralık 2015 - 10:39

Ordu'da yaşayan bedensel engelli sporcu 23 yaşındaki Çağla Baş, azmiyle herkesin takdirini topluyor. Havalı tüfek atışında Bedensel Engelliler Dünya ikinciliği, Dünya Atıcılık Şampiyonası ikinciliği ve üçüncülüğü elde eden, Çağla Baş, 2016 Rio Paralimpik oyunlarında engelli atıcılıkta Türkiye'yi tek kadın sporcu olarak temsil edecek.

Ordu'nun Altınordu İlçesi'nde yaşayan, 1 yıl önce evlenen bedensel engelli Çağla Baş, spordaki üstün başarısıyla herkesin ilgisini çekiyor. 11 yaşından beri sporun içinde olan, basketbol ve havalı tüfek atışı sporuyla rekor üstüne rekor kıran Baş, 2016'da Rio Paralimpik Oyunları'na katılacak olmanın heyecanını yaşıyor. Olimpiyatlarda havalı tüfek branşında engellilerde Türkiye'yi tek kadın sporcu olarak temsil edecek olan Çağla Baş, Altınordu Belediyesi Bedensel Engelliler Spor Kulübü'nün tekerlekli sandalye basketbol takımında da yer alıyor.

2014 yılında Almanya'da düzenlenen Engelliler Dünya Atıcılık Şampiyonası'nda ferdi bayanlar 10 metre havalı tüfek yarışında 24 sporcu arasında gümüş madalya kazanan Çağla Baş, başarı çıtasını yükselterek 2016 Pio Paralimpik Oyunları'na katılma hakkını elde etti. Olimpiyata katılmak için Ordu'da ve milli takımda çalışmalarını sürdüren Çağla Baş, şimdiki hedefinin ise altın madalya kazanmak olduğunu söyledi.

ELDE ETTİĞİ BAŞARILAR BÜYÜK

Bedensel engelliler havalı tüfek atışında 7 yıl üst üste Türkiye üçüncüsü olduğunu, Bedensel Engelliler Dünya Kupası ikinciliği, Dünya Atıcılık Şampiyonası ikinciliği ve üçüncülüğü bulunduğunu belirten Çağla Baş, "Sporu çok seviyorum, 11 yaşımdan beri sporun içindeyim. Basketbol ile başladım sonra annemin 'başarırsın' ısrarı üzerine havalı tüfek atışına başladım. Türkiye'de birçok başarılarım var, dünya şampiyonaların da derecem var. Havalı tüfek 10 metre sağlam ve engelli atışında dünya şampiyonasında derece yapan tek bayan sporcuyum. 10 metre tüfek havalı tüfek branşında dünya şampiyonasında benden başka Türkiye'de derece yapan yok. Bu başarılarımla gurur duyuyorum" dedi.

RİO'DAKİ HEDEFİM ALTIN MADALYA KAZANMAK

Başarılarının arkasında tamamen aile desteği ve öz güven olduğunu da vurgulayan Çağla Baş şöyle devam etti:

Reklam

"Bu başarılar tamamen aile desteğinden. Biraz kendine güven, biraz da yetenek olunca başarılı sonuçlar elde edebiliyorsunuz. En büyük destek bana aileden geldi. Aile desteği olmadan olmuyor zaten. Basketbol maçlarını da seviyorum. Basketbol akıl oyunu olduğu için gücün pek önemi yok. Atış merakı ise annemden dolayı başladı. Annem 'dene atarsın belki başarırsın' diye teşvik etti. 7 yıldır havalı tüfek sporunu yapıyorum ve ilk Türkiye şampiyonasına katıldığımda ilk dörtte derece yapanlar milli takıma giriyordu. Dereceye girip 10 metre bayanlar havalı tüfek atış kategorisinde milli takıma girdim. Dünya şampiyonasında da ikinci olduğum için Türkiye'den 2016 Rio Paralimpik oyunlarına branşımda tek bayan sporcu olarak katılacağım. Altın madalya kazanmak için çok çalışıyorum. Ordu'da buradaki poligonda ve milli takım kampında çalışıyorum." - Ordu

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bu helvayı yiyen kışın üşümüyor
Bu helvayı yiyen kışın üşümüyor
Kumru,Akkuş, Korgan,Gürgentepe ve Çamaş ta orman yangını kontrol altında
Kumru,Akkuş, Korgan,Gürgentepe ve Çamaş ta orman yangını...